czwartek, 15 grudnia 2011

Funkcja Wyszukaj.Pionowo

Na załączonym poniżej przykładzie mamy dwie tabele, pierwsza - kolumna A, druga - kolumna E:F. W pierwszej tablicy jest jedna kolumna -  kod produktu i potrzebujemy przypisać mu cenę znajdującą się w drugiej tabeli. Odpowiednim do tego narzędziem jest funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO.



Wynik:

Ważne jest aby w drugiej tabeli, skąd czerpiemy dane, szukana wartość znajdowała się w pierwszej kolumnie.

piątek, 9 grudnia 2011

Rejestrowanie makra

Zabawę z pisaniem makr w Excelu najlepiej rozpocząć od zarejestrowania makra. Czym jest rejestrator makr?Rejestrator makr przekłada nam czynności wykonywane w arkuszu Excela  na kod VBA. Na czym to polega? Nic prostszego. Rejestrowanie makra rozpoczynamy w następujący sposób :

  • Uruchamiamy Excela, żeby oglądać jak produkuje się kod nie maksymalizujemy okna.
  • Uruchamiamy edytor VBA poprzez Alt+F11, i rozmieszamy dwa okna Excela i edytora VBA obok siebie, dzięki temu będziemy mogli oglądać jak produkuje się kod.
  • Uruchamiamy rejestrator makr poprzez wybranie z menu Narzędzia opcji Zarejestruj nowe makro, w następujący sposób:                                                                                                                                                               
  • Po kliknięciu Zarejestruj makro i potwierdzeniu ok  utworzy się folder Modules  w edytorze:
  • Rozwijamy ten folder poprzez kliknięcie znaczka plus znajdującego się przy tym folderze i ukaże się nam Modules1, klikamy na niego dwa razy i otwiera nam się okienko kodu :
  • Teraz każda czynność wykonywana w Excelu będzie tłumaczona na kod VBA. Np. wybranie komórki "B15" i wpisanie w niej tekstu "Makro początki" powoduje wypisanie następującego kodu :
  • Aby zakończyć rejestrowania makra należy kliknąć Zatrzymaj rejestrowanie na widocznym pasku :

Należy wziąć pod uwagę, że taki kod nie jest ekonomiczny, tzn. na wykonanie jakieś prostej instrukcji produkuje się sporo kodu, gdy go sami stworzymy jest czytelniejszy i jest go mniej. Jednak gdy szukamy jakiejś funkcji to najprościej można ją znaleźć poprzez wykonanie czynności, dla której szukamy funkcji, podczas rejestrowania makra w Excelu, kod ten będzie widoczny właśnie w edytorze.

wtorek, 6 grudnia 2011

Edytor VBA


Są dwa sposoby, żeby otworzyć Edytor, pierwszy :
drugi oczywiście za pomocą skrótu Alt+F11.

Po otwarciu edytora w menu widok widzimy:

W okienku Code piszemy kod. Drugim okienkiem, z którego będziemy często korzystali jest okienko Object Browser - pomoc. To są dwa główne okna, które na początek nam wystarczą.

Przygodę z pisaniem makr najlepiej rozpocząć od rejestrowanie makra, na czym ono polega? W następnym poście

sobota, 3 grudnia 2011

Przydatne funkcje tekstowe


Oto kilka przydatnych funkcji tekstowych :


LEWY(tekstilość_znaków), tekst jest adresem komórki w której znajduje się tekst lub bezpośrednio wpisanym do funkcji tekstem, z którego chcemy wydzielić z lewej strony tekstu określoną ilość znaków;


PRAWY(tekst;ilość_znaków), tekst jest adresem komórki w której znajduje się tekst lub bezpośrednio wpisanym do funkcji tekstem, z którego chcemy wydzielić z prawej strony tekstu określoną ilość znaków;


FRAGMENT.TEKSTU(tekst;liczba_początkowa ;ilość_znaków), z wskazanego tekstu będzie wydzielony ciąg znaków zaczynający się od liczby_początkowej (liczba początkowa jest liczbą znaków licząc od początku tekstu do miejsca od którego wydzielamy nasz ciąg znaków) o długości ilość_znaków;


SZUKAJ.TEKST(szukany_tekst;obejmujący_tekst;liczba_początkowa),  funkcja ta zwraca numer miejsca wystąpienia po raz pierwszy szukanego_tekstu, którym może być pojedynczy znak lub ciąg znaków, w obejmującym_tekście. Szukanie rozpoczyna się od miejsca określonego w liczbie_początkowej (liczba_początkowa określa odległość od początku obejmującego_tekstu).

ZŁĄCZ.TEKSTY (tekst1;tekst2;...), funkcja ta łączy tekst1, tekst2,..... w pojedynczy tekst.


Przykłady użycia :


niedziela, 27 listopada 2011

Wydzielanie słowa z dwóch słów rozdzielonych spacją w jednej komórce

Często zdarza się sytuacja, że w jednej komórce mamy imię i nazwisko rozdzielone spacją i potrzebujemy rozdzielenia nazwiska i imienia do oddzielnych komórek. Można to zrobić korzystając z dwóch funkcji w excelu :
FRAGMENT.TEKSTU(tekst;liczba_początkowa;liczba_znaków),
SZUKAJ.TEKST(szukany_tekst; obejmujący_tekst; [liczba_początkowa])


To przykład wydzielenia pierwszego słowa z ciągu znaków rozdzielonych spacją. -1 wstawiony za funkcją SZUKAJ.TEKST likwiduje spację pojawiającą się za wydzielonym słowem.




To przykład wydzielenia drugiego słowa z ciągu znaków rozdzielonych spacją. +1 wstawiony za funkcją SZUKAJ.TEKST likwiduje spację pojawiającą się przed wydzielonym słowem.


poniedziałek, 15 sierpnia 2011

Skróty klawiaturowe

Oprócz powszechnie używanych skrótów :

  • Ctrl + C - kopiuj,
  • Ctrl + V - wklej,
  • Ctrl + X - wytnij,
  • Ctrl + Z - cofnięcie ostatnich zmian,
  • Ctrl + S - zapisanie zmian.

Przydatne mogą być jeszcze następujące:
  • Ctrl + *   -  zaznaczanie całego bloku, zastosowanie : zaznaczamy na dowolną komórkę w bloku i stosujemy podany skrót, zaznaczenie rozszerza się na cały blok,
  • Ctrl + Shift + Strzałka - zaznaczenie zakresu od wybranej komórki do końca ostatniej niepustej komórki w kierunku wskazanym przez strzałkę,
  • Ctrl + Tab - przechodzenie pomiędzy otwartymi skoroszytami,
  • Shift + Strzałka - zaznaczanie zakresu od wybranej komórki w kierunku wskazanym przez strzałkę,
  • Ctrl+PageUp/Ctrl+PageDown - przechodzenie pomiędzy arkuszami w danym skoroszycie.
Więcej skrótów klawiaturowych można znaleźć tutaj.